Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi alternatywę dla tradycyjnego szamba ekologicznego bądź betonowego. Takie rozwiązanie jest wygodne, ekologiczne, a co najważniejsze bezpieczne. Przed zainwestowaniem w tego typu rozwiązanie koniecznie trzeba pozyskać wiedzę na temat tego przedsięwzięcia. Dowiedz się, jakie są jej zalety i koszt budowy, zanim podejmiesz decyzję.

Kilka słów o przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zapewnia korzyści w dłuższej perspektywie czasowej. Wybudowanie szamba jest tańsze, jednakże eksploatacja pochłania większe środki finansowe. W tym przypadku możemy nawiązać współpracę z firmą świadczącą kompleksowe usługi lub zakupić oczyszczalnię i pozostałe kwestie zorganizować we własnym zakresie. Oczyszczalnia powinna mieć aprobatę techniczną Instytutu Ochrony Środowiska.

Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest wygodna i tania w eksploatacji. Zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach przechodzą przez naturalny proces biologiczny. Ulegają rozkładowi w formie prostych związków mineralnych, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Co więcej, oczyszczalnia ścieków jest bezpieczna i nie stanowi niebezpieczeństwa dla indywidualnych ujęć wody.

Jaki jest koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

Koszt budowy oczyszczalni ścieków zależy od technologii oczyszczania i wielu innych czynników. Na początku trzeba zakupić osadnik wstępny. Standardowe zbiorniki kosztują od 4 do 5 tysięcy złotych. Najtańszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym. Instalacja rozwiązania przystosowanego dla czteroosobowej rodziny kosztuje blisko 7 tysięcy łącznie z montażem.