Każdy budynek wymaga przyłączenia do kanalizacji. W ten sposób odprowadzane są nieczystości pochodzenia gospodarczego, zwane ściekami, które na dalszym etapie są utylizowane. O wiele prościej mają mieszkańcy miast oraz ci, którzy pozostają w zasięgu sieci kanalizacyjnych. Te osoby, które mieszkają na obrzeżach miast lub z dala od nich mają problem.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków doskonale sprawdza się na terenach posesji, które nie mają możliwości przyłączyć się do miejskich sieci kanalizacyjnych. Jak wygląda ich montaż? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze kroki. Sprawdźcie!
Czytaj więcej: Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku
Postęp technologiczny pozwala na coraz więcej różnych modyfikacji oraz daje kolejne rozwiązania dla już istniejących lub nowo powstających, domów. Dzięki rozwojowi możliwe stało się stawianie nieruchomości praktycznie wszędzie.
Czytaj więcej: Zasady działania przydomowych oczyszczalni ścieków
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, co stanowi doskonałą alternatywę dla szamba. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy oczyszczalni — biologiczne i ekologiczne. Czym się różnią? Zobaczcie sami!
Budując dom, nie zawsze można podłączyć go do kanalizacji miejskiej. W tej sytuacji należy dokonać wyboru alternatywnego sposobu odprowadzania ścieków. Wtedy rozwiązaniem mogą być szamba albo przydomowe oczyszczalnie ścieków. Oba sposoby odprowadzania ścieków są dobre. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Wybór konkretnego rozwiązania warto uzależnić od swoich oczekiwań, czasu, jaki chcemy poświęcić na obsługę instalacji kanalizacyjnej. Dziś zajmiemy się zbiornikami bezodpływowymi do odprowadzania ścieków, czyli szambami.
Chcąc wybudować legalną przydomową oczyszczalnię ścieków, trzeba liczyć się z tym, że należy spełnić szereg przepisów, które zostały jasno określone w rozmaitych rozporządzeniach i ustawach. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że inwestycja będzie zgodna z obecnie obowiązującymi przepisami prawa? Jakie minimalne odległości należy zachować? O jakich formalnościach nie można zapomnieć?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi alternatywę dla tradycyjnego szamba ekologicznego bądź betonowego. Takie rozwiązanie jest wygodne, ekologiczne, a co najważniejsze bezpieczne. Przed zainwestowaniem w tego typu rozwiązanie koniecznie trzeba pozyskać wiedzę na temat tego przedsięwzięcia. Dowiedz się, jakie są jej zalety i koszt budowy, zanim podejmiesz decyzję.
Czytaj więcej: Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
„Ekoszambo” to potoczne określenie przydomowych oczyszczalni ekologicznych. Pod tą nazwą kryje się metoda bazująca na naturalnych procesach biologicznych. Eksploatacja takiej oczyszczalni jest wygodna i tania. W odróżnieniu od konwencjonalnego szamba, nieczystości nie muszą być wywożone pojazdem asenizacyjnym. Rozwiązanie nie powoduje dyskomfortu dla mieszkańców. Co jeszcze warto wiedzieć o tzw. ekoszambie? Dostarczamy najważniejszych informacji na temat rozwiązania.
Oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla tradycyjnego szamba. Rozwiązanie jest korzystne z wielu powodów. Przede wszystkim: nie szkodzi środowisku naturalnemu, a jednocześnie jest trwałe, tanie w eksploatacji. Co równie ważne, nie wymaga skomplikowanych czynności i nie jest dokuczliwe dla domowników. O szczegółach piszemy poniżej.
Czytaj więcej: Zalety korzystania z oczyszczalni ekologicznej