Oczyszczalnie biologiczne, a ekologiczne

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, co stanowi doskonałą alternatywę dla szamba. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy oczyszczalni — biologiczne i ekologiczne. Czym się różnią? Zobaczcie sami!

 

Oczyszczalnie ekologiczne

Oczyszczalnia ekologiczna to doskonały sposób na odprowadzanie nieczystości, jakie zostały wytworzone przez dane gospodarstwo domowe. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne i opłacalne finansowo, co z całą pewnością jest istotną kwestią dla wielu osób. Co więcej, dyrektywa unijna uznaje je za najbardziej przyjazne środowisku, co w dzisiejszych czasach szczególnie nabiera na znaczeniu.

W przypadku oczyszczalni ekologicznej proces oczyszczania ścieków zachodzi w dwóch etapach:

-pierwsza faza to oczyszczanie tlenowe przeprowadzane w osadniku,

-druga faza to oczyszczanie beztlenowe odbywające się w drenażu.

Podczas oczyszczania tlenowego w osadniku gnilnym przetwarza się 70% ścieków. Następnie trafiają one do drenażu rozsączającego umieszczonego w gruncie, gdzie pozostałe nieczystości zostają rozłożone. Woda powstała w tym procesie może bez problemów przedostać się do wód gruntowych, bez obaw przed ich zakażeniem.



Zalety oczyszczalni ekologicznej

Zalet oczyszczalni ekologicznych jest bardzo wiele. Poza tymi wymienionymi wcześniej warto wspomnieć również o:

-bezosobowej obsłudze,

-niskich kosztach utrzymania,

-braku wydatków związanych z wywozem zanieczyszczeń,

-łatwym montażu.

Jeśli szukacie firmy do budowy oczyszczalni ekologicznej na Waszym terenie, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie, które sprawdzi się w Waszym przypadku.



Oczyszczalnie biologiczne

Oczyszczalnie biologiczne to alternatywa dla ekologicznych oczyszczalni ścieków. Proces przetwarzania zanieczyszczeń rozpoczyna się również w osadniku gnilnych, gdzie dzięki oddziaływaniu bakterii beztlenowych zostają one rozłożone. Następnie całość jest kierowana do komór tlenowych w zbiorniku oczyszczalni, gdzie następuje kolejna faza oczyszczania i pozyskiwana jest woda do ponownego użytku. Trzeba w tym miejscu jednak wspomnieć, że nie jest to woda spożywcza. Można ją natomiast z powodzeniem spożytkowania do podlewania przydomowego ogródka.

Podstawą działania oczyszczalni biologicznych jest wykorzystanie aktywnych złóż biologicznych i czynnego osadu.



Zalety biologicznych oczyszczalni ścieków

Do niezaprzeczalnych zalet biologicznych oczyszczalni ścieków można zaliczyć m.in.:

-niewielką ilość miejsca, potrzebną do montażu,

-uzyskanie wody, którą można wykorzystać do podlewania trawników,

-możliwość montażu również na trudnych gruntach,

-niskie koszty utrzymania,

-prostą obsługę,

-rozwiązanie przyjazne środowisku.