Zalety korzystania z oczyszczalni ekologicznej

 

Oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla tradycyjnego szamba. Rozwiązanie jest korzystne z wielu powodów. Przede wszystkim: nie szkodzi środowisku naturalnemu, a jednocześnie jest trwałe, tanie w eksploatacji. Co równie ważne, nie wymaga skomplikowanych czynności i nie jest dokuczliwe dla domowników. O szczegółach piszemy poniżej.

 

Czym właściwie jest oczyszczalnia ekologiczna?

 

To urządzenie, w którym zachodzą kontrolowane i bezpieczne procesy biologiczne. Ich rezultatem jest rozłożenie ścieków na związki, które są nieszkodliwe dla środowiska, przez co mogą być odprowadzone do gruntu, a czasami rzeki lub rowu melioracyjnego. Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być montowana w wielu lokalizacjach, na pewno tam, gdzie  nie ma kanalizacji. Dopuszcza się pewne wyjątki od tej reguły, ale zasadniczo zbiorniki są odpowiednie do posesji nieposiadających dostępu do kanalizacji. Proces rozkładania ścieków odbywa się dwuetapowo. Pierwsza część procesu to beztlenowe oczyszczanie w osadniku wstępnym (gnilnym), druga to oczyszczanie tlenowe. Rezultatem poprawnie przeprowadzonego procesu jest ciecz w pełni bezpieczna dla środowiska.Korzyści wynikające z posiadania oczyszczalni ekologicznej

 

Rozwiązanie jest proekologiczne: proces oczyszczania ścieków odbywa się z udziałem bakterii oraz naturalnych zjawisk fizycznych i chemicznych. Oczyszczalnia jest tania w eksploatacji, a zwrot poniesionych nakładów jest relatywnie szybki. Korzystanie z urządzenia nie jest dokuczliwe, przy właściwym montażu i odpowiednim użytkowaniu, oczyszczalnia nie generuje przykrych zapachów. Co ważne, nieczystości nie trzeba wywozić, co rzecz jasna pozwala zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie eliminuje wszystkie ograniczenia i trudności z tym związane. Pomimo określenia „przydomowa”, oczyszczalnia może być montowana przy budynkach o większej kubaturze (także użyteczności publicznej), ulokowanych na gruntach różnego rodzaju. Typ instalacji (drenażowa lub tunelowa) i jej parametry są dobierane indywidualnie, istotny jest m.in. rodzaj gruntu oraz liczba osób, które zamieszkują daną posesję. Firmy oferujące ekologiczne oczyszczalnie ścieków służą w tym zakresie doradztwem.

Co zrobić, aby wiedzieć więcej ?


Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. A jak nie wszystko jest napisane, to co? To wtedy zadzwoń !