Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku

Przydomowa oczyszczalnia ścieków doskonale sprawdza się na terenach posesji, które nie mają możliwości przyłączyć się do miejskich sieci kanalizacyjnych. Jak wygląda ich montaż? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze kroki. Sprawdźcie!

Formalności i wybór miejsca

Pierwszym krokiem, od jakiego rozpoczyna się pracę nad budową przydomowej oczyszczalni ścieków, jest załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Prace ziemne wykonywane na danym terenie muszą być zgodne z wytycznymi z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zabronione jest montowanie oczyszczalni na terenach zagrożonych powodziami, czy zalewanych wodami opadowymi. Podobnie jest w przypadku obszarów chronionych. Aby nie dopuścić się naruszeń przepisów, upewnijcie się, że Wasza działka spełnia wszystkie wymogi.

Nie bez znaczenia jest także usytuowanie oczyszczalni na terenie posesji. Najlepiej, aby znajdowała się blisko domu, co umożliwi sprawne odprowadzanie nieczystości.

Prace w terenie

Jeśli wybierzecie już miejsce, przychodzi czas na rozpoczęcie wykopów pod przydomową oczyszczalnię ścieków - biologiczną lub ekologiczną. Najlepiej do tego zadania sprawdzi się koparka. Jeśli zlecacie montaż oczyszczalni firmie, nie musicie się martwić o organizacje potrzebnych urządzeń, więc zdecydowanie do tego zachęcamy.

Budowa poszczególnych typów oczyszczalni różni się w zależności od rodzaju, niemniej w obu przypadkach wspólnych elementem jest osadnik gnilny, który montuje się w ziemi. Gromadzi on i sortuje ścieki odprowadzane z domu i tym samym dochodzi tam do oczyszczania beztlenowego.

Następny krok to faza filtracji tlenowej. W oczyszczalni biologicznej napowietrzenie ma miejsce w komorach tlenowych zbiornika. Natomiast przy modelach ekologicznych w specjalnych sieciach drenażu, które lokuje się w gruncie, stąd potrzebna jest do tego dodatkowa powierzchnia.

Jeśli macie wątpliwości, jaki typ przydomowej oczyszczalni najlepiej sprawdzi się w Waszym przypadku, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie zaproponują najlepszy wariant i pomogą go zaprojektować, we właściwy sposób.