Oczyszczalnia czy szambo - co wybrać?

Każdy budynek wymaga przyłączenia do kanalizacji. W ten sposób odprowadzane są nieczystości pochodzenia gospodarczego, zwane ściekami, które na dalszym etapie są utylizowane. O wiele prościej mają mieszkańcy miast oraz ci, którzy pozostają w zasięgu sieci kanalizacyjnych. Te osoby, które mieszkają na obrzeżach miast lub z dala od nich mają problem.

Od wielu lat rozwiązaniem dla tego palącego problemu były szamba. Nie tracą one na popularności, jednak obecnie mają rywala. Dzięki firmom takim jak Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków woj. Łódzkie pozwalają w prosty sposób zrealizować swoją własną oczyszczalnię, będącej alternatywą dla szamba. Tego rodzaju przedsiębiorstwa służą jednakowo doradztwem najlepszego rozwiązania, a także wykonują pełną realizację. Warto jednak znać podstawowe różnice pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią, aby wiedzieć, na którą opcję postawić i dlaczego. Konieczne jest jednak postawienie na jakość, ponieważ tylko ona zawsze zapewni nam trwałość instalacji i pewność, że będzie nam służyła w stopniu odpowiednim długie lata, pamiętając o jej okresowej konserwacji.

Szambo czy oczyszczalnia?

Każdy chcący dokonać wyboru rozwiązania dla własnej posesji musi wziąć pod uwagę dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze, szambo jest tańszą inwestycją od oczyszczalni, przynajmniej jeśli chodzi o koszty początkowe. W dłuższej perspektywie jednak budowa oczyszczalni zwraca się i wychodzi bardziej ekonomicznie. Drugą sprawą są przepisy prawa i kolejne regulacje. Oczyszczalni nie możemy wykonać bliżej niż 2 metry od granicy działki, bliżej niż 15 metrów od zbiornika wody pitnej, i bliżej niż 5 metrów od budynku mieszkalnego. W zależności jednak od tego, jakie parametry ma oczyszczalnia oraz jakiego rodzaju jest to rozwiązanie, czy jest to np. oczyszczalnia biologiczna, i jakiej wielkości są kolejne zbiorniki. To ma wpływ na rozlokowanie systemu. Z szambem jest mniej problemów od strony formalnej. Warto jednak zastanowić się, który system będzie dla nas najodpowiedniejszy. Szambo jest zamkniętym zbiornikiem, chyba że mówimy o ich odmianie. Szamba ekologiczne są odmianą, z której część przefiltrowanej cieczy wypływa bezpośrednio do gruntu. Podstawowe zbiorniki mają charakter w pełni szczelny. W związku z tym wymagają okresowego wybierania zawartości przez zewnętrzne firmy. To sprawia, że mamy na głowie dodatkowy obowiązek w postaci umówienia odbioru nieczystości, podpisania umowy lub regularnej weryfikacji stanu wypełnienia. W przypadku oczyszczalni nie musimy nic robić, ponieważ wszystko dzieje się samodzielnie. Warto także pomyśleć nad tym rozwiązaniem także w sytuacji, w której dostęp do naszej działki jest utrudniony dla firm oczyszczających szambo. Wówczas wybieranie ścieków staje się problematyczne. Jeśli nie mamy za dużo pieniędzy, możemy rozważyć montaż szamba. Jednak w dłuższej perspektywie droższa inwestycja w oczyszczalnię zwraca się w kosztach eksploatacji, ponieważ nie musimy nikogo wynajmować do wybierania ścieków, i wygodniejsza, ponieważ ten problem schodzi nam z barków.