Zasady działania przydomowych oczyszczalni ścieków

Drukuj
Kategoria: Blog
Odsłony: 572

Postęp technologiczny pozwala na coraz więcej różnych modyfikacji oraz daje kolejne rozwiązania dla już istniejących lub nowo powstających, domów. Dzięki rozwojowi możliwe stało się stawianie nieruchomości praktycznie wszędzie.

Fotowoltaika oraz elektrownia wiatrowa pozwalają na uzyskanie energii elektrycznej w dowolnym miejscu, gruntowa pompa ciepła pozwala na uzyskanie czystego ogrzewania, studnia głębinowa daje możliwość pozyskiwania wody z wód podziemnych, a przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na uniezależnienie się od miejskiej kanalizacji. Jeśli chodzi o przydomową oczyszczalnię ścieków, to stanowi ona ważną alternatywę dla popularnego szamba. Jest to rozwiązanie droższe, ale które na przestrzeni czasu się zwraca, i to nie tylko finansowo. W przypadku szamba konieczne jest jego oczyszczanie, czyli co jakiś czas przyjeżdża firma i opróżnia zawartość pojemnika. Jednak musimy wtedy być i zapewnić do niego dostęp, co bywa uciążliwe. A gdy o tym zapomnimy, szambo wybije i roznosi się nieprzyjemny zapach po naszej posesji. O to, na jaki rodzaj oczyszczalni się zdecydować, warto zapytać specjalistę z firmy Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków, działającej na terenie województwa łódzkiego.

Zasada działania

Zasada działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardzo prosta. Wspomniane wcześniej szambo jest zbiornikiem umieszczonym pod ziemią, zamkniętym, nieprzelotowym, jednoczęściowym. W przypadku oczyszczalni jest inaczej, składają się na nią dwa zbiorniki, z czego jeden jest przelotowy, a drugi nie. W pierwszej, zamkniętej części, zwanej zbiornikiem gnilnym, gromadzą się spływające zanieczyszczenia gospodarczo-fizjologiczne, które są rozkładane przez bakterie w procesie beztlenowym, na proste związki organiczne. Kolejno ścieki przepływają do drugiego zbiornika, gdzie dalej są poddawane filtracji, aż do momentu, gdy zostaną zneutralizowane i będą niegroźne dla środowiska. Dla gruntów przepuszczalnych stosuje się drenaż rozsączający, a na gruncie nieprzepuszczalnym drenaż żwirowy lub piaskowy, które rozprowadzają oczyszczoną wodę do gruntu. Oczyszczalnie wykorzystują różne filtry, pierwszy rodzaj to oczyszczalnie roślinne, gdy ścieki rozkładane są przez korzenie roślin, drugi to oczyszczalnie biologiczne, w którym bakterie rozkładają zanieczyszczenia. Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków zwraca się w ciągu najdalej dwóch do trzech lat, znacząco obniżając koszty eksploatacji, a także stanowiąc wygodne rozwiązanie dla domowników.